Projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu (I)”


Projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu (I)"

 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 -2027
Priorytet: FESL.05.00 – Fundusze Europejskie dla rynku pracy
Działanie: FESL.05.01 – Aktywizacja zawodowa poprzez PUP

 
Beneficjentem projektu jest Miasto Zabrze ul. Powstańców Śląskich 5-7 41-800 Zabrze, Realizatorem Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu Plac Krakowski 9 41-800 Zabrze.
 
Okres realizacji projektu od 01.06.2023 r. do 31.12.2024 r.
 
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie w ramach aktywizacji zawodowej, tak aby zwiększyć możliwość trwałego zatrudnienia, tworzenia nowych miejsc pracy, między innymi poprzez wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i samozatrudnienia dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP Zabrze, w szczególności osób w wieku 18 – 29 lat oraz znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.
Rezultatem realizowanych działań w projekcie jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji, co w efekcie zwiększy możliwości podjęcia zatrudnienia uczestnikom projektu.
 
Uczestnikiem projektu może zostać osoba bezrobotna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu, znajdująca się zwłaszcza w następujących grupach:

  1. osoba młoda w wieku 18-29 lat, zwłaszcza: z grupy NEET, samotnie wychowująca dzieci, opuszczająca piecze zastępczą, pochodzenia migranckiego;
  2. znajdująca się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.: kobieta, osoba starsza (w wieku 50 lat i więcej), osoba z niepełnosprawnościami, osoba o niskich kwalifikacjach. 
 
W ramach projektu oferujemy:
  1. Pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe, w ramach których zostanie dokonana dokładna analiza umiejętności, predyspozycji zawodowych oraz zostanie opracowany lub zaktualizowany Indywidualny Plan Działania.
  2. Szkolenia, które umożliwią uzyskanie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji zwiększających szanse na podjęcie zatrudnienia. Za okres odbywania szkolenia uczestnicy otrzymują stypendium w wysokości równej 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie.
  3. Staże, umożliwiające uczestnikom projektu nabycie umiejętności praktycznych, czy też kompetencji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Uczestnik stażu otrzymuje co miesiąc stypendium równe 120% zasiłku dla bezrobotnych za pełny miesiąc.
  4. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, jest to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Maksymalna kwota jaką będą mogli uzyskać uczestnicy na rozwój przedsiębiorczości to 38 000,00 zł.
  5. Refundacja/doposażenie stanowiska pracy, w ramach której uczestnicy otrzymają wsparcie w postaci podjęcia pracy na wyposażonym/doposażonym stanowisku pracy. Kwota refundacji wynosi maksymalnie 38 000,00 zł.
  6. Bon na zasiedlenie, w ramach którego przyznawane są środki finansowe na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Maksymalna kwota jaką będą mogli uzyskać uczestnicy w ramach bonu to 2 - krotność przeciętnego wynagrodzenia.
  1. Prace interwencyjne, w trakcie zadania uczestnicy otrzymają wsparcie w postaci podjęcia pracy na stanowisku pracy dofinansowanym pracodawcy przez urząd pracy w ramach prac interwencyjnych. Refundowana jest część wynagrodzenia za zatrudnienie osoby bezrobotnej w okresie do 6 miesięcy.

 
Całkowita wartość projektu wynosi 6 619 513,01 PLN.
Wkład UE wynosi 5 626 586,05 PLN.
 

Zakończyliśmy realizacje projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu (I)" i tak prezentują się nasze rezultaty:

Udzielone WSPARCIE

1. Pośrednictwo Pracy. Wsparciem objęto 349 Uczestników. Zadanie rozpoczynało współpracę z osobami rekrutowanymi do projektu i trwało do momentu zakończenia ich udziału w projekcie.
2. Szkolenia. 74 Uczestników wzięło udział w szkoleniach, zdobywając kwalifikacje i kompetencje.
3. Staże. 149 Uczestników odbyło staże, nabywając doświadczenia zawodowego.
4. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. 102 Uczestników otrzymało świadczenia na podjęcie działalności gospodarczej i rozpoczęło prowadzenie działalności gospodarczej.
5. Wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy. 11 Uczestników podjęło pracę w ramach wyposażenia/doposażenia stanowisk pracy. Jednocześnie zrefundowano koszt wyposażenia/doposażenia 8 stanowisk pracy.
6. Prace interwencyjne. 30 Uczestników podjęło pracę w ramach prac interwencyjnych.
7. Bon na zasiedlenie. 8 Uczestników skorzystało z bonu na zasiedlenie, podejmując pracę poza miejscem zamieszkania.
8. Poradnictwo zawodowe. 173 Uczestników skorzystało z poradnictwa zawodowego.

Osiągnięte EFEKTY

Uczestnicy projektu. Udział w projekcie wzięło 351 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Zabrze, którym zostało udzielone kompleksowe wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej.
 
Nabycie kwalifikacji i kompetencji. 74 Uczestników nabyło kwalifikacje i kompetencje, po odbytym szkoleniu.
 
Podjęcie pracy po opuszczeniu programu. 244 Uczestników podjęło pracę do 4 tygodni po zakończeniu udziału w programie.


#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Informacje o publikacji dokumentu