Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców w 2022 r.
Uprzejmie informujemy, że nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców zostanie przeprowadzony w terminie:
28.02.2022 – 04.03.2022
Wniosek wraz z załącznikami (zgodnie z obowiązującym wzorem) można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
-
Wnioski zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej są przyjmowane we wskazanym terminie naboru, od godziny 08:00 pierwszego dnia naboru do godziny 15:00 ostatniego dnia naboru.
-
Wnioski w formie papierowej można złożyć:
a) w sekretariacie Urzędu (pokój 805);
b) za pośrednictwem operatora pocztowego.
-
Dla wniosków przesłanych za pośrednictwem operatora pocztowego o terminie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu.
-
Wnioski w formie elektronicznej, opatrzone kwalifikowalnym podpisem elektronicznym
lub profilem zaufanym, należy przesłać:
a) za pośrednictwem platformy praca.gov.pl, jako załącznik do „Pisma do Urzędu";
b) na adres poczty elektronicznej: kfs@pupzabrze.pl;
c) za pomocą platformy ePUP lub SEKAP.
Priorytety wydatkowania rezerwy KFS:
Wsparcie ze środków KFS w roku 2022 jest przyznawane w pierwszej kolejności Pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone minimum w jednym z przyjętych priorytetów wskazanych przez Ministra właściwego ds. pracy:
-
wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących, będących członkami rodzin wielodzietnych;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych
na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez MRiPS; -
wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych;
-
wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
-
Do wsparcia w ramach priorytetu pierwszego mają prawo wszyscy pracodawcy, którzy na skutek pandemii COVID musieli podjąć działania w celu dostosowania się do nowych uwarunkowań na rynku.
-
Formy kształcenia ustawicznego dofinansowane w ramach priorytetu pierwszego muszą wspomagać wprowadzenie zmian, umożliwiających utrzymanie się na rynku lub pozwalających uniknąć zwolnień czy też prowadzących do zwiększenia zatrudnienia.
-
Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu pierwszego jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy też kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem / rozwojem działalności związanym z pandemią COVID-19.
-
W ramach priorytetu drugiego dopuszcza się sfinansowanie kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
-
Priorytet drugi adresowany jest do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
-
Pracodawca wnioskujący o wsparcie w ramach priorytetu drugiego powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik kształcenia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez informacji mogących zostać uznane za wrażliwe. Powyższe oświadczenie powinno jednak zawierać informację o długości przerwy związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
-
Pracodawca, chcąc spełnić wymagania trzeciego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie miasta na prawach powiatu Zabrze lub województwa śląskiego (na podstawie „Barometru zawodów 2022"- www.barometrzawodow.pl).
-
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba Urzędu powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
-
Ze wsparcia w ramach priorytetu czwartego mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny.
-
Pracodawca wnioskujący o wsparcie w ramach priorytetu czwartego powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik kształcenia spełnia warunki dostępu do priorytetu.
-
Pracodawca zamierzający skorzystać z priorytetu piątego powinien wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania, zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników, związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ lub ZAZ.
-
Ze środków w ramach priorytetu piątego mogą korzystać również wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
-
Pracodawca wnioskujący o wsparcie w ramach priorytetu piątego powinien wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania, zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników, związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
-
Pracodawca, który wskazuje, że spełnia wymagania priorytetu szóstego powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku, bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu, zostały/ zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
-
Wsparciem w ramach priorytetu szóstego można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy.
-
W ramach priorytetu szóstego pracodawca ma również możliwość wnioskowania o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych, powiązanych z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
-
Ze wsparcia w ramach priorytetu siódmego mogą skorzystać osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej.
-
O przynależności do branży motoryzacyjnej decyduje posiadanie, jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jednego z poniższych kodów PKD:
Dział C.22 Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych:
PKD 22.11.Z Produkcja opon i dętek z gumy; bieżnikowanie i regenerowanie opon z gumy
Dział C.29 Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyjątkiem motocykli:
PKD 29.10.A Produkcja silników do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli)
oraz do ciągników rolniczych
PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych
PKD 29.10.C Produkcja autobusów
PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów
PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep
PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych PKD 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych,
z wyłączeniem motocykli
Dział C.30 Produkcja pozostałego sprzętu transportowego:
PKD 30.91.Z Produkcja motocykli
Dział G.45 Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi, naprawa pojazdów samochodowych:
PKD 45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek
PKD 45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych,
z wyłączeniem motocykli
PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 45.31.Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
z wyłączeniem motocykli
PKD 45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
z wyłączeniem motocykli
PKD 45. 40.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich.
-
Ze wsparcia w ramach priorytetu siódmego mogą skorzystać także firmy posiadające przeważający (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jeden z poniższych kodów PKD, o ile prowadzą produkcję dla branży motoryzacyjnej (co powinno być przedmiotem oświadczenia podmiotu wnioskującego o środki KFS):
Dział C.27 Produkcja urządzeń elektrycznych:
PKD 27.11.Z Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów
PKD 27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej
PKD 27.20.Z Produkcja baterii i akumulatorów
PKD 27.40.Z Produkcja elektrycznego sprzętu oświetleniowego
PKD 27.90.Z Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego
Dział C.28 Produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana:
PKD 28.15.Z Produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych
Urząd może rozpatrzyć pozytywnie wniosek pracodawcy, który nie wpisuje się w żaden z priorytetów KFS jedynie wtedy, gdypozostaną w dyspozycji Urzędu środki po rozpatrzeniu wniosków spełniających priorytety.
Zasady przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, w tym warunki
i tryb przyjmowania wniosków, priorytety Ministra właściwego ds. pracy oraz Rady Rynku Pracy ustalone na 2022 r. dotyczące kierunków wydatkowania środków oraz elementy umowy zawieranej z pracodawcą zostały określone w Regulaminie przyznawania środków
na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków KFS. Prosimy o zapoznanie się z zapisami Regulaminu.
Wysokość środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego będąca w dyspozycji PUP Zabrze: Informujemy, że limit środków finansowych przeznaczonych na realizację wniosków wynosi 664 100,00 zł.