Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców w 2024 r. - aktualizacja

Print Drukuj
UWAGA
Nastąpiła aktualizacja wniosku - poprawna wersja:
Załącznik nr 1 do Regulaminu 2024_Wniosek-aktualizacja
Osoby, które złożyły wnioski na formularzu przed dokonaniem aktualizacji
nie składają wniosku ponownie!
została dokonana zmiana w tabeli nr 4 wniosku dotycząca uczestnika kształcenia w priorytecie nr 2 wydatkowania środków - Pracodawca, chcąc spełnić wymagania priorytetu drugiego powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie miasta na prawach powiatu Zabrze lub województwa śląskiego na podstawie "Barometru zawodów 2024"

Uprzejmie informujemy, że nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców zostanie przeprowadzony w terminie:
19.02.2024 – 21.02.2024
Wniosek wraz z załącznikami (zgodnie z obowiązującym wzorem) można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej)
  • Wnioski zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej są przyjmowane we wskazanym terminie naboru, od godziny 08:00 pierwszego dnia naboru do godziny 15:00 ostatniego dnia naboru.
  • Wnioski w formie papierowej można złożyć:
a) w sekretariacie Urzędu (pokój 805);
b) za pośrednictwem operatora pocztowego.
  • Dla wniosków przesłanych za pośrednictwem operatora pocztowego o terminie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu.
  • Wnioski w formie elektronicznej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, należy przesłać:
  1. za pośrednictwem platformy praca.gov.pl, jako załącznik do „Pisma do Urzędu";
  2. na adres poczty elektronicznej: kfs@pupzabrze.pl;
  3. za pomocą platformy ePUAP .
 
W dniu 12.02.2024 r. o godzinie 9:00 w sali 510, w  Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu przy Placu Krakowskim 9 odbędzie się spotkanie informacyjno-doradcze adresowane do Pracodawców zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania na kształcenie ustawiczne z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 
Zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniu, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc- zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie pod nr tel 32 277 90 11
 
Priorytety wydatkowania  KFS:
Wsparcie ze środków KFS  w roku 2024 jest przyznawane w pierwszej kolejności Pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone minimum  w jednym z przyjętych priorytetów wskazanych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej :
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych;
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej ;
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
  8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie  zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
  • Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu pierwszego powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu  można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
  • Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu drugiego powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie miasta na prawach powiatu Zabrze lub województwa śląskiego (na podstawie „Barometru zawodów 2024"- www.barometrzawodow.pl).Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
  • Priorytet trzeci pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu.
  • Z dofinansowania w ramach priorytetu trzeciego mogą skorzystać również członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania.
  • Warunki powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej - nie muszą być spełniane łącznie dla priorytetu trzeciego.
  • Składając stosowny wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu spełnienia priorytetu czwartego powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
  • Wsparcie w ramach priorytetu piątego mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD :
  • 29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
  • 29.10.C Produkcja autobusów,
  • 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
  • 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
  • 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
  • 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
  • 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
  • 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
  • W ramach priorytetu szóstego środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
  • W ramach priorytetu siódmego mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiadają na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
  • Ze szkoleń w ramach  priorytetu siódmego mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
  • W ramach  priorytetu ósmego mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów. Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.  
 
Urząd może rozpatrzyć pozytywnie wniosek pracodawcy, który nie wpisuje się w żaden
z priorytetów KFS jedynie wtedy, gdypozostaną w dyspozycji Urzędu środki po rozpatrzeniu wniosków spełniających priorytety.

 
Zasady przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, w tym warunki i tryb przyjmowania wniosków, priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rady Rynku Pracy ustalone na 2024 r. dotyczące kierunków wydatkowania środków oraz elementy umowy zawieranej z pracodawcą zostały określone w Regulaminie przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków KFS.
Prosimy o zapoznanie się z zapisami Regulaminu.

Wysokość środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego będąca w dyspozycji PUP Zabrze: Informujemy, że limit środków finansowych przeznaczonych na realizację wniosków wynosi
900 000,00 zł.
 

Załączniki

BAROMETR_ZAWODÓW_Zabrze_2024
BAROMETR_ZAWODÓW_Zabrze_2024.pdf 130 KB
BAROMETR_ZAWODÓW_Śląskie_2024
BAROMETR_ZAWODÓW_Śląskie_2024.pdf 288 KB
Regulamin przyznawania środków z KFS 2024 r
Regulamin przyznawania środków z KFS 2024 r.pdf 8104 KB
Informacje o publikacji dokumentu