Nabór wniosków o przyznanie środków z Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców w 2023 r.

Print Drukuj

Uprzejmie informujemy, że nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców zostanie przeprowadzony w terminie:

19.06.2023 – 21.06.2023

Wniosek wraz z załącznikami (zgodnie z obowiązującym wzorem) można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

  • Wnioski zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej są przyjmowane we wskazanym terminie naboru, od godziny 08:00 pierwszego dnia naboru do godziny 15:00 ostatniego dnia naboru.

  • Wnioski w formie papierowej można złożyć:

a) w sekretariacie Urzędu (pokój 805);

b) za pośrednictwem operatora pocztowego.

  • Dla wniosków przesłanych za pośrednictwem operatora pocztowego o terminie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu.

  • Wnioski w formie elektronicznej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym
    lub profilem zaufanym
    ,  należy przesłać:

  1. za pośrednictwem platformy praca.gov.pl, jako załącznik do „Pisma do Urzędu";

  2. na adres poczty elektronicznej: kfs@pupzabrze.pl;

  3. za pomocą platformy ePAUP

 
Priorytety wydatkowania rezerwy KFS:

Wsparcie ze środków KFS  w roku 2022 jest przyznawane w pierwszej kolejności Pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone minimum  w jednym z przyjętych priorytetów wskazanych przez Ministra właściwego ds. pracy:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów     Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS

  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności

  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju

  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego

  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

  • Pracodawcy zamierzający skorzystać z  priorytetu A powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.

  • Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach priorytetu B powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.

  • Wsparcie w ramach priorytetu  C  jest adresowane wyłącznie do pracodawców wpisujących się w dziesiąty cel strategiczny Strategii Rozwoju Miasta Zabrze 2030 (Kreowanie marek innowacyjności miasta), czyli podmiotów tworzących rozwiązania innowacyjne zarówno w usługach jak i przemyśle.

  • W ramach  priorytetu D środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

  •  Priorytet D  pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.

  • Priorytet E promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.

  • Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)


 
Urząd może rozpatrzyć pozytywnie wniosek pracodawcy, który nie wpisuje się w żaden
z priorytetów KFS jedynie wtedy, gdypozostaną w dyspozycji Urzędu środki
po rozpatrzeniu wniosków spełniających priorytety.

 
Zasady przyznawania pracodawcy środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego, w tym warunki i tryb przyjmowania wniosków, priorytety Ministra właściwego ds. pracy oraz Rady Rynku Pracy ustalone na 2023 r. dotyczące kierunków wydatkowania środków oraz elementy umowy zawieranej z pracodawcą zostały określone w Regulaminie przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków KFS.
Prosimy o zapoznanie się z zapisami Regulaminu.
 
Wysokość środków z Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego będąca w dyspozycji PUP Zabrze: Informujemy, że limit środków finansowych przeznaczonych na realizację wniosków wynosi
354 321,50zł.
 
 

Załączniki

Załącznik nr 1 do Regulaminu wniosek KFS rezerwa 2023
Załącznik nr 1 do Regulaminu wniosek KFS rezerwa 2023.pdf 140 KB
Załącznik nr 1 do Regulaminu wniosek KFS rezerwa 2023
Załącznik nr 1 do Regulaminu wniosek KFS rezerwa 2023.docx 49 KB
Strategia_Rozwoju_Miasta_Zabrze_2030
Strategia_Rozwoju_Miasta_Zabrze_2030.pdf 2256 KB
Regulamin przyznawania środków z KFS 2023 r
Regulamin przyznawania środków z KFS 2023 r.pdf 2242 KB
Załącznik nr 1a do wniosku _Oświadczenie o pomocy de minimis
Załącznik nr 1a do wniosku _Oświadczenie o pomocy de minimis.pdf 26 KB
Załącznik nr 1a do wniosku _Oświadczenie o pomocy de minimis
Załącznik nr 1a do wniosku _Oświadczenie o pomocy de minimis.odt 16 KB
Załącznik nr 1b do wniosku_Oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej
Załącznik nr 1b do wniosku_Oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej.pdf 49 KB
Załącznik nr 1b do wniosku_Oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej
Załącznik nr 1b do wniosku_Oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej.doc 12 KB
Załącznik nr 2 do wniosku _Formularz de minimis
Załącznik nr 2 do wniosku _Formularz de minimis.pdf 269 KB
Załącznik nr 4 do wniosku_Program kształcenia ustawicznego
Załącznik nr 4 do wniosku_Program kształcenia ustawicznego.pdf 58 KB
Załącznik nr 4 do wniosku_Program kształcenia ustawicznego
Załącznik nr 4 do wniosku_Program kształcenia ustawicznego.doc 20 KB
Załącznik nr 2 do wniosku _Formularz de minimis
Załącznik nr 2 do wniosku _Formularz de minimis.xlsx 39 KB
Załącznik nr 3 do Regulaminu 2023_ Ocena merytoryczna wniosku
Załącznik nr 3 do Regulaminu 2023_ Ocena merytoryczna wniosku.pdf 160 KB
Informacje o publikacji dokumentu